Schorzenia
w których
pomaga
Miracle

Powiększalniki i lupy elektroniczne MIRAcle mają zastosowanie u osób, u których nie pomaga korekcja okularowa oraz pomoce optyczne. Wykorzystywane są  podczas całej edukacji szkolnej, a nawet przedszkolnej. Ich pomoc ma ogromne znaczenie w okresie edukacji, gdyż choroby poniżej opisane wyłączają dzieci z edukacji, a często również z grupy rówieśniczej. Następnie towarzyszą podczas całego dalszego życia zawodowego i prywatnego.

Jak widzimy? 

Widzenie prawidłowe

Achromatopsja

Choroba Stargardta

Zanik nerwu wzrokowego

Jaskra

Retinopatia

Zaćma

Achromatopsja nazywana też ślepotą barw.

Achromatopsja jest wrodzoną chorobą genetyczną, polegającą na posiadaniu minimalnej ilości bądź całkowitym braku czopków (odpowiedzialne są one za widzenie barwne, jak również za widzenie ostre) na siatkówce oka. Polega na całkowitej bądź częściowej niezdolności rozpoznawania barw. U achromatów widzenie odbywa się jedynie przy udziale pręcików; te nie działają jednak prawidłowo przy intensywnym oświetleniu. Pręciki przystosowane są do widzenia w półmroku i ciemności, przede wszystkim w nocy. Dlatego achromaci odczuwają silny światłowstręt i prawie zawsze możemy ich spotkać w ciemnych lub bursztynowych okularach. Achromatopsja jest zaliczana do chorób rzadkich. 

Największym problemem achromatów  w szkole jest brak możliwości odczytywania z tablicy, gdyż widzą nie ostro i z niewielkiej odległości. Exigo z odpowiednio dobranym światłem oraz kolorem wyświetlacza pozwala na czynny udział w lekcjach. Pomimo tego, że achromaci nie widzą kolorów, bardzo wielu z nich pracuje w ustawieniu czerwone litery na niebieskim tle. Intensywność kolorów można dopasować indywidualnie do potrzeb każdego użytkownika.

 

Choroba Stargardta

Jest chorobą o podłożu genetycznym. Dystrofia Stargardta to choroba dotykająca plamkę siatkówki.  Charakteryzuje się stopniowym pogarszaniem centralnej ostrości wzroku. Polega na zaniku fotoreceptorów i nabłonka barwnikowego, a odpowiedzialny za nią jest gen ABCR. Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj w wieku 8-15 lat. Objawy choroby to postępujący spadek ostrości widzenia, problemy z rozpoznawaniem szczegółów, problemy z czytaniem, rozpoznawaniem twarzy, zwiększona wrażliwość na światło. U niektórych osób występują również problemy z rozpoznawaniem kolorów, szczególnie bardzo ciemnych i  jasnych barw.

Podobnie jak w przypadku achromatów osoby , u których występuje choroba Stargardta mają problemy z odczytywaniem z odległości z tablicy. Exigo rozwiązuje ten problem i wpływa na komfort nauki dziecka w szkole. Najczęściej wykorzystywany układ kolorów, to negatyw – białe litery na czarnym tle lub żółte litery na czarnym tle. Tzw. fałszywe kolory działają bardzo dobrze zarówno do bliży jak i do dali. Dzięki możliwości wyboru progu można z nich korzystać w salach z różnym oświetleniem. W domu uczniowie chętnie pracują z powiększalnikiem Spider. 

Zanik nerwu wzrokowego

Wrodzone lub nabyte uszkodzenie układu wzrokowego, przy którym następstwa funkcjonalne zależą od lokalizacji i stopnia zaniku.  Pierwszymi objawami są zazwyczaj ból gałki ocznej, ogólne pogorszenie wzroku, zaburzenia w postrzeganiu kolorów i kontrastów, ubytki w polu widzenia. Pacjent może także widzieć ciemne plamy przed oczami. Może dojść nawet do całkowitej utraty wzroku.   Choroba może dotyczyć jednego oka lub obu. 

Osoby z zanikiem nerwu wzrokowego, często wybierają na powiększalnikach i lupach tzw. wysoki kontrast – czarne litery na białym tle.

Jaskra

Istotą jaskry jest to, że doprowadza do zaniku nerwu wzrokowego, co prowadzi do pogorszenia jakości widzenia, a w skrajnych przypadkach jest przyczyną ślepoty. Przyczyną jaskry jest utrudnienie odpływu cieczy wodnistej, nieustannie wytwarzanej w oku, które prowadzi do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe utrudnia dopływ krwi do nerwu wzrokowego i siatkówki i je uszkadza. Chorobę charakteryzuje początkowo bezobjawowy przebieg. Jaskra jest jedną z głównych przyczyn nieodwracalnej ślepoty w krajach rozwiniętych.

Osoby chorujące na jaskrę na powiększalniku wybierają negatyw lub wysoki kontrast.

Retinopatia wcześniacza

Retinopatia wcześniaków  to choroba niedojrzałej siatkówki. Występuje u dzieci urodzonych przed planowanym terminem porodu (przed 32 tygodniem, a szczególnie przed 27), u których naczynia siatkówki nie są jeszcze w pełni rozwinięte.  Ich rozwój jest po porodzie nieprawidłowy. Prowadzi do powstawania zmian włóknistych w naczyniach siatkówki i w ciele szklistym. Powoduje to odwarstwianie się siatkówki. Tego typu zmiany mogą powodować poważne upośledzenie widzenia ze ślepotą włącznie.

Inne typy retinopatii

Pojęcie retinopatii obejmuje również inne grupy niż wcześniaki. Można spotkać się np. z retinopatią barwnikową. Jest to jedna z dziedzicznych form choroby zwyrodnieniowej siatkówki. Pierwsze objawy zwyrodnienia barwnikowego siatkówki pojawiają się już w młodości. W tym przypadku całkowita utrata wzroku jest bardzo rzadka. Z kolei retinopatia cukrzycowa obejmuje zwyrodnienie siatkówki na tle powikłań cukrzycy, w której dochodzi do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych, m.in. siatkówki.

Osoby chorujące na retinopatię wybierają bardzo indywidualnie ustawienia powiększalnika. W zależności od stopnia uszkodzenia siatkówki czasami jest to ekran o bardzo dużej jasności, dosyć często wybierana jest tu kombinacja żółtego i czarnego, bądź niebieskiego. 

Powiększalniki Spider, Exigo oraz lupy elektroniczne Pearl 5 i Admirabilis pomagają również innych schorzeniach, m.in.: zwyrodnienie plamki żółtej AMD, zaćma.

miracle_logo

MIRAcle Robert Biegański
Małgorzata Bauer Sp.J.
ul.Piotrkowska 145, Łódź 90-434

Skip to content