Retinopatia wcześniaków to choroba niedojrzałej siatkówki. Występuje u dzieci urodzonych przed planowanym terminem porodu (przed 32 tygodniem, a szczególnie przed 27), u których naczynia siatkówki nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Ich rozwój jest po porodzie nieprawidłowy. Prowadzi do powstawania zmian włóknistych w naczyniach siatkówki i w ciele szklistym. Powoduje to odwarstwianie się siatkówki. Tego typu zmiany mogą powodować poważne upośledzenie widzenia ze ślepotą włącznie.
Inne typy retinopatii
Pojęcie retinopatii obejmuje również inne grupy niż wcześniaki. Można spotkać się np. z retinopatią barwnikową. Jest to jedna z dziedzicznych form choroby zwyrodnieniowej siatkówki. Pierwsze objawy zwyrodnienia barwnikowego siatkówki pojawiają się już w młodości. W tym przypadku całkowita utrata wzroku jest bardzo rzadka. Z kolei retinopatia cukrzycowa obejmuje zwyrodnienie siatkówki na tle powikłań cukrzycy, w której dochodzi do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych, m.in. siatkówki.
Osoby chorujące na retinopatię wybierają bardzo indywidualnie ustawienia powiększalnika. W zależności od stopnia uszkodzenia siatkówki czasami jest to ekran o bardzo dużej jasności, dosyć często wybierana jest tu kombinacja żółtego i czarnego, bądź niebieskiego.